Öne Çıkan Yayın

Resim

Uzman Tesisat l Bahçelievler Petek Temizleme


Uzman Tesisat Ankara Sıhhi Tesisat tamirat, su kaçağı tespit, tesisat tıkanıkları ve kalorifer petek temizliği konularında en gelişmiş mekanik, elektro mekanik ve elektronik cihazlarla hizmetinizdedir. Sözünde duran, işini seven ve işinin arkasında duran bir su tesisatçısı arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Uzman Tesisat Ankara


Sıhhi Tesisat Tamirat, temiz su tesisatı, pis su tesisatı, su kaçağı tamir, su kaçağı tespiti, su kaçağı bulma, pis su kaçağı, kırmadan su kaçağı bulma, su izolasyon, çatı yağmur olukları, çatı yağmur dereleri, kanalizasyon arızası, rögar arızası, zemin suyu, su yalıtımı, su deposu, lavabo, lavabo bataryası, musluk arızaları, musluklar ses yapıyor, musluk değişimi, taharet musluğu bozuldu, su arıtma sistemleri, klozet arızaları, rezervuar su kaçırıyor, sifon arızaları, küvet sorunları, kalorifer tesisatı, yerden ısıtma sistemleri, bakır boru tesisat, doğalgaz tesisatı ,lavabo bataryası, fotoselli musluk, fotoselli pisuvar, doğalgaz kolon tesisatı, kombi tesisatı, petek temizliği, üst kattan su geliyor, tıkanıklık tespiti, tıkanıklık bulma, tıkanıklık açma, mutfak gideri açma, banyo gideri açma, pis koku geliyor, banyo vitrifiye malzeme montajı.


Petek temizliği nasıl yapılır?

Kalorifer tesisatının kimyasal ve pompa kullanılarak yıkanma işlemi genellikle petek temizleme veya petek temizliği olarak veya yerden ısıtma yıkama olarak anılmaktadır. Petek temizleme işlemi  2 senede bir yapılması gereken uygulamadır. Bunun nedeni suyun yapısından dolayı sistemin içinde tortu ve kireç oluşmasıdır. Bu oluşan kireç ve tortular petek temizleme işlemi yapılmadığında ısınmanıza iki şekilde olumsuzluk yansıtacaktır. Birincisi, sirkülasyonu etkileyecek ve uzakta bulunan kazana veya kombiye en uzakta bulunan peteklerde ısınma problemleri başlayacaktır. İkincisi ise kireç peteklerin iç yüzeyinde film tabakası oluşturacak ve ısı tranferine olumsuz yönde etki edecektir.
Petek temizleme işlemi sistemin kirliliği ve büyüklüğüyle değişmekle birlikte 2 saat civarı bir zaman almaktadır.
Kombi Petek temizleme nasıl yapılır?
Petek temizleme işlem sırası ; Sistemdeki kirli suyun boşaltılması: Petek temizleme işlemine sistemdeki kirli su boşaltılarak başlanır. Bu işlem genellikle ıslak hacimlerden yapılır ( banyo vb.) . Bunun nedeni kirli suyun daire giderinden gönderilecek olmasıdır. Bu ıslak hacimde bulunan havlupan veya radyatör sökülerek berrak su gelene kadar sisteme bu noktadan su basılır. Sistemdeki  suyu boşaltarak sistemi susuz bırakmak yanlış bir uygulamadır. Direk hava ile karşılaşan metal yüzeylerin korozyonu hızlanmakta ve ömrü kısalmaktadır. Bu yanlış uygulama ne yazık ki birçok apartman yönetimi tarafından yaz aylarında sistemin temizleneceği düşünülerek yapılmaktadır.
(Bu işlem yaklaşık 30 dakika kadar sürer)
Sistemin kimyasalla yıkanması : Petek temizleme işleminin ikinci aşamasında sistem kimyasal kullanarak yıkanır. Bir çok meslektaşımız bu aşamanın kolayına kaçarak sisteme kimyasalı yolayarak yaklaşık yarım saat dolaştırmakta ve sonra boşaltmaktadır. Ancak bu uygulama doğru değildir. Öncelikle unutulmamalıdır ki su en kolay yoldan gider ve sistemde tıkanıklık olması durumunda su bu bölgelere uğramayacak ve yapılan işlem hiçbir şeye yaramayacaktır. Doğru uygulamada ise sisteme pompa ile kimyasal basılır ve petekler sırayla vanalarından açılıp kapatılarak bütün sistemde suyun dolaşması sağlanır. Bütün sistemde kimyasal yeteri kadar dolaştırıldıktan sonra kimyasal katılmış su sistemden uzaklaştırılır. Bu işlemde kesinlikle petek yıkama için özel olarak üretilmiş kimyasallar kullanılmalıdır. (Bu işlem yaklaşık 50 dakika kadar sürer.)
Sistem de bulunan kimyasalın nötralize edilmesi : Petek temizleme işleminin bu aşamasında sisteme basılan kimyasalın nötralize edilme işlemi yapılır. Bir önceki petek temizleme aşamasında sisteme basmış olduğumuz kimyasal kuvvetli bir tür asit olduğundan dolayı nötralize edilmesi gerekmektedir. Nötralize işlemi de kimyasal yıkama işleminde olduğu gibi her petekte nötralize toz ilave edilmiş su dolaştırışlır. Ancak bu işlem kimyasal yıkama işlemi kadar uzun sürmez. Amacımız artık petek temizleme değil temizleme işleminde kullanmış olduğumuz kimyasalın etkisini yok etmektir. Yani sadece sistemin her yerinde dolaşım sağlamak yeterli olacaktır. ( Bu işlem yaklaşık 25 dakika kadar sürmektedir.)
Sisteme taze su basılması ve peteklerin havasının alınması : Bu işlem petek yıkama işleminin son aşamasıdır. Nötralize toz ilave edilmiş su sistemden uzaklaştırılarak sisteme taze su basılır. Sökülmüş olan radyatör sisteme bağlanır. Sistemin suyu tamamlanır ve radyatör havaları alınarak teslim edilir.

Petek yıkama işlemi bittikten sonra peteklerinizde hissedilir verim artışı göreceksiniz. Bu verim artışı doğal olarak yakıt masraflarınızı da düşürecektir.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sincan Petek Temizleme Fiyat 0312 433 33 10

Kombi Petek Temizleme Fiyat 0312 433 33 10

Su Kaçak Tespiti Fiyatları Ankara - Kameralı Su Kaçağı Tespiti